ژئوتکستایل - لایه ابرینه

 

 

 

 

 

 

 

 

ژئوتکستایل

چنانچه مشهود است پیشوند ژئو(GEO)یعنی با خاک پوشاندن و (TEXYILE) یعنی پارچه، به این ترتیب آنرا منسوج با قابلیت پوشاندن خاک ترجمه می کنند. لذا ژئوتکستایل ها محولاتی هستند که در فونداسیون ها، زیر خاک، روی صخره ها و هر سطحی که با خاک پوشانده شود و یا هر منظور مشابه دیگری که در علم مهندسی زمین و یا مواد وابسته به آن و در پروژه های ساختمان سازی، راه سازی و تثبیت خاکها و یا صخره های ناپایدار بکار رود.

الیاف مصنوعی بافته شده و بافته نشده برای پروژهای سد سازی، جاده سازی، ساخت راه آهن، تونل، حفاظت سواحل دریا و رودها، زهکشی، حفاظت ژئوممبرین در ساخت  دریاچه های مصنوعی، استخر های ذخیره آب، لاگونه ای تصفیه خانه های فاضلاب و دیگر کارهای مهندسی ژئوتکنیک کاربرد ایده آلی دارد. گونه های مختلف بافته نشده ژئوتکستایل میتوانند جانشین برتری برای ریزدانه های زیر Rip Rap وبطور کلی نقاطی که در معرض فرسایش جذر ومد قرار دارد باشد.

 Filtration  (فیلترکردن)

از این خاصیت زمان­هایی بهره می­گیریم که با محیط­های آبدار سروکار داشته باشیم.

تعریف  Filtration براساس EN ISO:

براساس این استاندارد فیلترکردن یعنی آبکش­ کردن مجدد خاک و دیگر موادی که بر اثر نیروهای هیدرودینامیکی به همراه مایعات از داخل ژئوتکستایل عبور می­کنند. عملکرد ژئوتکستایل در این مورد خیلی شبیه عملکرد آن در جداسازی است با تفاوت در شرایط، موقعیت و محل استفاده.

در این موارد باید Elongation ،Tensile Strength ،Puncture Resistance، قدرت آب­کشی و قطر منافذ همگی موردتوجه قرارگرفته تا بهترین نتیجه حاصل شود.

– پیشگیری از ورود مواد ریزدانه و نرم موجود در خاک به همراه آب به داخل درشت­دانه­ها

– نگهداری جریان آب در داخل خاک با حداقل از دست­دادن فشار

– جلوگیری از ورود مواد نرم و ریزدانه به درشت­دانه­ها بر اثر حرکت پمپی بارهای دینامیکی مانند ترافیک.

همه و همه باعث می­شوند تا از این خاصیت در جاده­سازی، راه­آهن و مخصوصاً سواحل و موج­شکن­ها بهره­های بسیار ببریم.

 Drainage  (زهکشی)

تعریف Drainage براساس EN ISO برابر است با جمع­ آوری و انتقال آبهای داخل زمین یا داخل مواد و جریان آنها از داخل ژئوتکستایل.

نکته ظریف و مهمی که در اینجا باید به آن اشاره کنیم و از فوق­العاده­ ترین خواص ژئوتکستایل می­باشد این است که هنگامی که ژئوتکستایل را بعنوان Drainage استفاده می­کنیم جریان آب از لابه ­لای بافت­های ژئوتکستایل و در مسیر قرارگیری آن عبور می­کند. به معنای ساده ­تر نحوه قرارگیری ژئوتکستایل یک مسیر دائمی جهت خروج آب نیز بشمار می­ آید و می­توان ژئوتکستایل را به ­تنهایی یک سیستم Drainage  به حساب آورد.

درمورد  Drainage خواص بالای مکانیکی تأثیر زیادی در مبنای محاسبات ندارند و بیشتر خواص هیدرولیکی ژئوتکستایل مانند قابلیت عبور جریان آب و … اهمیت پیدا می­کند.

خروج سیالات با حداقل کاهش فشار از سازه و ایجاد مسیر جهت خروج مدام از قابلیت­هایی هستند که استفاده از این محصول را بعنوان Drainage در کارهای ساختمانی، پل­ سازی، تونل­ سازی، … و سایر عملیات راهسازی و خاکی مفید و مؤثر می­نماید.

– هنگامی که از لوله­ های شیاردار زهکشی استفاده می­کنید پیچیدن یک لایه از ژئوتکستایل دور لوله جهت جلوگیری از ورود ذرات خاک و دانه ­های ریز و درشت سنگ به شیارهای لوله و بداخل آن و نتیجتاً گرفتگی آن، می­تواند کارایی و عمر سیستم شما را چندبرابر کند.

– هنگامی که از کانال زهکش استفاده می­کنید پوشش­دادن لایه دانه­ بندی شده توسط ژئوتکستایل باعث جلوگیری از ورود ذرات خاک و گل به داخل لایه سنگدانه­ای شده و نتیجتاً کارایی و عمر آن را چندبرابر می­کند.

– جهت نگهداری و تمیزماندن لایه­ های زهکش سطحی.

– محافظت از گرفتگی و گل­ آلودگی لایه­ های زهکش اطراف دیوارها و فونداسیون­ ها

آب زیرزمینی در روی ژئوتکستایل به خوبی جریان پیدا کرده و می تواند به سمت نقاط خروجی هدایت شود. یعنی با افزایش نفوذپذیری خاک باعث شود آب درون آنها زهکشی شود.